Tisztelt Lakosság, kedves Bonyhádiak! A hétvégi XX. Tarkamarha Fesztivál helyszíne a Szabadtéri színpad rendezvénytere, illetve a ...
Négy országból érkeztek fellépő csoportok Bonyhádra a hét végén. Valamennyi műsorszám egy különleges történelmi régió hagyományait...
Újabb Bonyhádi Babacsomag talált gazdára. Ezúttal hét kisbabát látogatott meg Filóné Ferencz Ibolya polgármester, hogy átadja az é...
Bonyhád Város Önkormányzata értesíti a város lakosságát, hogy a XXXIII. „Bukovinai Találkozások” Nemzetközi Folklórfesztivál rende...
Arról kérdeztük Filczinger Ágnes jegyzőt, hogy miként látja a Bonyhádi Közös Önkormányzati Hivatal élén töltött több mint egy évét. Mint mondta, kihívást jelentő feladatokból nem volt hiány.
– 2020 november 1-jétől vezeti a Bonyhádi Közös Önkormányzati Hivatalt. Miként tekint vissza az elmúlt időszakra?
– Nagyon gyorsan elröppent ez az egy év – válaszolta Filczinger Ágnes. Ez valószínűleg azért van így, mert nem unatkoztunk, bőven volt teendőnk. Bár a feladatot és a kollégák nagy többségét ismertem, mégis újra kellett tanulni sok mindent, és megismerni az önkormányzati működés elmúlt időszakban megváltozott területeit. Ha egy személyes megjegyzéssel értékelhetném az elmúlt évet, azt mondanám, hogy – bár egy kicsit elfáradtam az év végére –, de nagyon jó újra itthon lenni, itthon dolgozni. Az „itthonon” nemcsak a szülővárosomat, Bonyhádot értem, hanem a Bonyhádi Közös Önkormányhati Hivatalt alkotó 10 települést, illetve – tágabb értelemben – a Bonyhádi Járást.
– Jelentős szakmai tapasztalattal került a hivatal élére. Korábban polgármesterként és járási hivatalvezetőként is dolgozott. Mi az, amit továbbvitt ezekből az időkből?
– A polgármesteri múlt olyan gyakorlati tudással erősített meg, amelyből a mai napig tudok meríteni, hiszen a település-üzemeltetésben, -fejlesztésben, intézményirányításban, vagy akár a pályázati munkában szerzett tapasztalatok minden nap hasznosíthatóak városi jegyzőként is. A járási hivatalvezetőként szerzett gyakorlat inkább a hatósági munkában, a közös hivatal vezetésében, a humánpolitikai feladatokban, illetve a 10 település közötti koordinációjában hasznosul.
– A világjárvány okozta nehézségek az élet minden területére begyűrűztek az elmúlt két évben. Önnek, illetve a hivatal munkatársainak milyen új feladatokat hozott a pandémia?
– A pandémia – mint az élet minden területén –, a hivatali munkában is rendkívüli alkalmazkodást kívánt meg. Nemcsak a naponta változó jogszabályoknak kellett megfelelni, de a hivatali munkát és a képviselő-testület működését is teljesen át kellett alakítani. A döntéshozatal a polgármesterek kezébe került, akik – a legtöbb esetben – mégis ragaszkodtak ahhoz, hogy tájékoztassák a képviselőket a döntések tervezetéről és a megszületett határozatokról egyaránt. Ezekben az esetekben előnyben részesítettük az elektronikus kapcsolattartást. Az elektronikus ügyintézés – a járványhelyzetre tekintettel – egyébként is előtérbe került, és a lakosság körében is népszerűbbé vált. Ehhez a hivatal munkatársaival közösen igyekeztünk alkalmazkodni. Ezen felül a járvány legnehezebb időszakában a kollégák számára biztosítottuk az otthoni munkavégzés lehetőségét, és néhány esetben segíteni kellett a kisgyermekes szülőknek abban, hogy csemetéik felügyeletét is meg tudják oldani úgy, hogy a feladatellátás se szenvedjen hátrányt.
– Gyakran elhangzik a megállapítás, hogy jó csapat nélkül nincs siker. Milyen a kapcsolata a munkatársaival, a város vezetőivel?
– Igen, valóban így van, a jó csapat minden siker záloga. Abban a szerencsés helyzetben vagyok, és voltam a korábbi munkahelyeimen is, hogy mindig „kifogtam” a jó csapatokat. Igaz ez a mostani munkahelyemre is. A kollégáimról elmondható, hogy csak az igazán elkötelezettek maradtak az önkormányzati szférában, hiszen a bérek itt sajnos jelentősen elmaradnak a nyílt piac kereseti lehetőségeitől, sőt, a közszféra más területeitől is egyre nagyobb a lemaradás. Reménykedem abban, hogy ez a közeljövőben rendezésre kerül, mert a jó csapatot csak így tudjuk megtartani. Ez pedig elengedhetetlen ahhoz, hogy az ez évben előttünk álló feladatokkal megbirkózzunk. Úgy gondolom, hogy mind a munkatársakkal, mind a képviselő-testület tagjaival, mind polgármester asszonnyal, mind a nemzetiségi önkormányzatokkal, intézményvezetőkkel, mind pedig a közös hivatalhoz tartozó települések vezetőivel jó a kapcsolatom. Bízom abban, hogy ez mindig így marad, hiszen akkor lehet eredményes a közös munkánk, ha egy irányba haladunk.
– Az év eleje a tervezésről szól, Ön milyen célokkal tekint 2022-re?
– Az idei év legfontosabb feladata számunkra az országgyűlési választások jogszerű lebonyolítása, továbbá október-november hónapokban a népszámlálásban is részt veszünk. Mindkettőhöz a már említett „jó csapat” szakszerű és összehangolt munkájára van szükség. Hasonlóan a legtöbb kollégámhoz, nekem is van már némi gyakorlatom a választási munkában, hiszen dolgoztam már szavazatszámláló bizottság tagjaként, jegyzőkönyv vezetőjeként és kistelepülés jegyzőjeként is választásban. Közös önkormányzati hivatal jegyzőjeként azonban most először veszek részt a lebonyolításban 10 települést érintően. Szép és felelősségteljes feladat, a magam részéről mindent megteszek azért, hogy a jogszabályoknak teljes mértékben megfeleljen a munkánk.
Vissza